5,5 mln na dzielnicowe remonty ulic

5,5 mln na dzielnicowe remonty ulic

Kilkanaście odcinków częstochowskich dróg lokalnych wymagających remontu zostanie poddanych przebudowie. Prace będą realizowane latem i jesienią. Mimo problemów ze wzrostem wydatków i spadkiem dochodów miasto wygospodarowało na ten cel 5,5 mln zł.

Realizacja remontów będzie możliwa m.in. dzięki zgodzie Rady Miasta na propozycję Prezydenta Częstochowy dotyczącą zmian w miejskim budżecie. Obecnie trwa przygotowanie do ogłoszenia przetargów.

Jesteśmy jako miasto w niełatwej sytuacji finansowej, ale m.in. dzięki oszczędnościom i przesunięciu środków z akcji “Zima”, chcemy w najbliższym czasie poprawić stan kilkunastu lokalnych miejskich dróg, najpilniej wymagających przebudowy lub modernizacji. Przeznaczymy na to 5,5 mln złOgraniczamy jak możemy wydatki bieżące, ale nie chcemy rezygnować z ważnych inwestycji, oczekiwanych przez mieszkańców i służących m.in. bezpieczeństwu na naszych drogach.

Wskazane do przebudowy lokalizacje to np. odcinki ulic pomiędzy wykonanymi wcześniej modernizacjami drogowymi, fragmenty dopełniające zrealizowane przed kilkoma laty zadania czy części dróg i chodników, których przebudowa pozwoli domknąć cały układ komunikacyjny w danym rejonie. Z wnioskami o realizację części z uwzględnionych inwestycji dzielnicowych zwróciła się grupa miejskich radnych. W wyniku podjętych decyzji do przebudowy zostały wyznaczone ulice:

l Liliowa (Kiedrzyn) – na długości 500 metrów bieżących,

l Skierniewicka (Lisiniec) – 368 mb,

l Rybacka (Lisiniec/Grabówka) – 630 mb,

l Zdrojowa (Rząsawa) – 197 mb (dojazd i dojście do szkoły),

l Kołłątaja (Dąbie) – 120 mb,

l Polna (Stradom) – 272 mb – na odcinku od ul. Pirotechników do ul. Skrzetuskiego (dokończenie zadania z 2018 roku),

l Oficerska (Stradom) – 560 mb – na odcinku od ul. Łączności do ul. Skrzetuskiego,

l Kościelna (Stradom) – 175 mb – na odcinku od ul. Piastowskiej do kładki,

l Brzezińska (Błeszno) – 470 mb – na odcinku od ul. Bohaterów Katynia do ul. Załogi + chodniki,

l Brzeźnicka (Tysiąclecie) – 780 mb – na odcinku od ul. Dekabrystów do Promenady Niemena + krawężniki,

l Łukasińskiego (Raków) – 650 mb – na odcinku od łącznika z aleją Pokoju do ul. Okrzei + chodniki,

l Mierna (Zawodzie) – 45 mb + przyłącze kanalizacji deszczowej + chodnik + krawężnik,

l Kisielewskiego (Kiedrzyn) – chodnik o długości 100 m na odcinku od ul. Klemensiewicza do ul. Traugutta + dojście do przystanku.

Dzięki przebudowie, swoje oblicze odmieni blisko 5 km ulic i chodników. Po zrealizowanych na wiosnę (z dodatkowo wygospodarowanych środków) drogowych inwestycjach lokalnych, to kolejne modernizacje odpowiadające na komunikacyjne potrzeby dzielnicowe.

Oprócz działań strategicznych i dużych inwestycji komunikacyjnych czy rowerowych, tego typu przedsięwzięcia są jednym z celów programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”.

social position