Przyjazna Częstochowa

Jako Prezydent chcę, aby Częstochowa była przyjaznym miejscem do życia. Ważne jest dla mnie by mieszkańcy czuli się dobrze we własnym mieście, mieli nie tylko dobrą pracę, ale również przestrzeń do wypoczynku, rekreacji czy rozrywki. Dlatego powstał program Kierunek Przyjazna Częstochowa w ramach którego zwracam szczególną uwagę na:

  • zieleń w mieście – to nie tylko duże parki, ale także skwery w naszym najbliższym otoczeniu,

  • różnorodne strefy wypoczynku, w których Częstochowianie mogą zdecydować czy wolą wypoczywać aktywnie czy po prostu spędzić czas z rodziną.

  • zapewnienie bogatej oferty kulturalnej i rozrywkowej w mieście.

Zielona

Przyjazna Częstochowa – Zielona jest to zwrócenie się w stronę zieleni w mieście i stawianie na urządzanie nowych terenów zielonych w ramach współpracy z mieszkańcami. Zieleń w mieście to nie tylko duże parki, ale także skwery w naszym najbliższym otoczeniu. Chcemy każdego roku przeznaczać konkretną kwotę na nasadzenia drzew oraz zieleń w mieście. Stawiamy również na skwery czy tereny zieleni osiedlowej, konsekwentnie każdego roku powiększając te obszary.

Aktywna

Przyjazna Częstochowa – Aktywna to kierunek, związany z rekreacją i wypoczynkiem dla mieszkańców. To m.in. budowa i modernizacja basenów (ostatnio przy IV LO im. Sienkiewicza), placów rekreacji, boisk, kompleksowa rewitalizacja Parku Lisiniec. Tu także wpisuje się budowa Parku Wodnego.To właśnie wypoczynek i rekreacja wpływają na zadowolenie i jakość życia mieszkańców. Możliwość spędzenia wolnego czasu z bliskimi czy rodziną w sposób aktywny czy po prostu w miejscu spokojnym czyli przestrzeni zapewniającej relaks.

Kulturalna

Przyjazna Częstochowa – Kulturalna to kierunek w ramach którego stawiamy na zapewnienie bogatej oferty kulturalnej i rozrywkowej w mieście. Jest to istotny element wpływający na sposób spędzania wolnego czasu w mieście. Działania które będą wspierane przeze mnie, jako Prezydenta to: organizowanie imprez plenerowych oraz miejskich festiwali, inwestycje w rozwój kultury, zapewnienie rozrywki dla każdej grupy wiekowej zarówno dla najmłodszych jak i seniorów.

logo Kierunek Przyjazna Częstochowa1
logo Kierunek Przyjazna Częstochowa2
logo Kierunek Przyjazna Częstochowa3

Park Wypoczynkowy Lisiniec

8,3
mln

W ostatnich latach Park Lisiniec zyskał uporządkowaną zieleń, ścieżki spacerowe, ławki i kosze, zamontowano pomost i uruchomiono wypożyczalnię sprzętu pływającego, a także urządzono plażę. W ramach budżetu obywatelskiego powstał skate park i plac zabaw dla dzieci. Dzięki prywatnym firmom można też korzystać z kortów tenisowych, wake-parku, pola do mini-golfa oraz – od niedawna – z parku linowego oraz mini-gokartów. Przy kortach oraz sezonowo przy plaży działa też zaplecze gastronomiczne. Teraz chcemy wprowadzić do parku – na razie od strony zbiornika „Adriatyk” – elementy, których tu brakowało: drogi, parking, zieleń  urządzoną czy pawilon, który będzie pełnił różne funkcje. Dzięki tym działaniom lepiej wykorzystamy naturalne piękno i naturalny potencjał tego miejsca. Celem jest to, aby częstochowianie na nowo i w pełni odkryli park Lisiniec.

LisiniecWizualizacja2017-1
LisiniecWizualizacja2017-2
LisiniecWizualizacja2017-3

Częstochowski Aquapark

51
mln

Inwestycja będzie obejmować rozbudowę obecnej pływalni o budynek z basenami krytymi, przebudowę istniejących dróg oraz budowę parkingów. W programie funkcjonalno-użytkowym zaplanowano m.in. basen do pływania, baseny rekreacyjne (w tym z gejzerami i hudromasażem), basen ze sztuczną falą, dziką i leniwą rzekę, brodzik dla dzieci oraz baseny dla zjeżdżalni rurowej i rodzinnej. W aquaparku ma powstać też strefa saunarium i odnowy biologicznej (m.in. z saunami: parową, lodową, fińską, mokrą, suchą–aroma, biosauną, łaźnią rzymską, grotą śnieżną i kamienną).

Zadaszenie lodowiska

5
mln

Zadaszenie nad trybunami i płytą lodowiska, nowe oświetlenie i nagłośnienie – między innymi te elementy złożą się na inwestycję przy ul. Boya-Żeleńskiego. Podpisaliśmy z wykonawcą robót umowę na blisko 5 mln zł. Po zakończeniu prac obiekt będzie funkcjonować dłużej w sezonie zimowym, a i latem znajdzie nowe przeznaczenie. Oferując częstochowiankom i częstochowianom przyjazne miasto, chcemy zadbać między innymi o to, aby byli jak najbardziej aktywni. Zimą będą to oczywiście łyżwy, ale liczymy na to, że obiekt będzie też częściej wykorzystywany latem dzięki infrastrukturze, która tu powstanie.

ROK 2020 – INWESTYCYJNE PODSUMOWANIE

Z dużych zadań – ukończenie Promenady Śródmiejskiej i Parku Wodnego, ciąg dalszy robót na Starym Rynku; z mniejszych – cały szereg remontów w szkołach i przedszkolach, kolejne odcinki nowej kanalizacji. To wszystko udało się miejskiemu Wydziałowi Inwestycji i Zamówień Publicznych w poprzednim roku. Wydział realizował też gros zwycięskich zadań BO.

(więcej…)