10 nowych twistów

10 nowych twistów

Po Częstochowie będą jeździć kolejne twisty. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podpisało umowę na zakup dziesięciu nowych tramwajów. To element działań służących modernizacji sieci tramwajowej, na który miasto pozyskało dofinansowanie unijne.

Umowa pomiędzy częstochowskim MPK i bydgoskim producentem – firmą PESA, została podpisana 15 stycznia w hali tramwajowej miejskiego przewoźnika. W imieniu nabywcy podpisali ją: prezes MPK sp. z o.o. Mariusz Sikora oraz wiceprezes Robert Madej. Stronę producenta reprezentował dyrektor marketingu rynku lekkich pojazdów szynowych PES-y Robert Szot. Całość zakłada zakup 10, dobrze znanych w Częstochowie tramwajów typu Twist, które od tych już kursujących będą różnić się kilkoma szczegółami technicznymi i dodatkowymi udogodnieniami, jak: liczniki pasażerów, cyfrowe wyświetlacze czy internet wi-fi.

Ten zakup praktycznie umożliwi obsługę całej komunikacji tramwajowej w Częstochowie przez kilkuletnie twisty i zupełnie nowe składy. To wpłynie zarówno na wygodę i bezpieczeństwo podróżowania, jak i wizerunek MPK i całego miasta – mówił prezes MPK Mariusz Sikora.

Nowe tramwaje dotrą do Częstochowy w przyszłym roku. Ich zakup (wraz z dostarczeniem) będzie kosztował ponad 73 mln zł. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu, jakie Częstochowa pozyskała z Unii Europejskiej na projekty związane z rozbudową taboru szynowego i przebudową starszej części linii tramwajowej. Wartość dofinansowania to 144 mln zł (umowę z Marszałkiem Województwa Śląskiego podpisywano w październiku ub. roku w tym samym miejscu). Oba projekty, wraz z wkładem własnym, będą kosztować ponad 200 mln zł.

To wszystko służy lepszej komunikacji, sprawności poruszania się po mieście środkami MPK, co powinno zachęcać mieszkańców do częstszego korzystania właśnie z komunikacji publicznej. Elementem tej promocji jest też pilotażowy program darmowych przejazdów dla uczniów, który od września ma objąć także częstochowską młodzież ze szkół średnich.

Jak wynika z najnowszych danych, do tej pory częstochowskim uczniom podstawówek i gimnazjów wydano już ok. 9,5 tysiąca biletów elektronicznych z darmowym doładowaniem uprawniających do korzystania z tego udogodnienia. Częstochowskie MPK przez cały rok będzie monitorować, jak ulgi i zwolnienia wpływają na liczbę przejazdów i popularność komunikacji publicznej. Na razie wiadomo, że z roku na rok rośnie liczba wozokilometrów wykonanych przez miejskiego przewoźnika. W 2018 r. plan MPK zakłada, że może ona sięgnąć blisko 14 mln km.

social position