Przy Boya-Żeleńskiego poślizgamy się dłużej i pod dachem

Przy Boya-Żeleńskiego poślizgamy się dłużej i pod dachem

Miejskie sztuczne lodowisko po metamorfozie zostało otwarte dla wszystkich chętnych 15 listopada po południu. Zadaszenie, którego budowa w ramach programu ,,Kierunek przyjazna Częstochowa” kosztowała nieco ponad 5 mln zł, wydłuży sezon na łyżwy w mieście. Z obiektu będzie można korzystać codziennie w godz. 10 – 20.

Budowa zadaszenia nad lodowiskiem przy ul. Boya-Żeleńskiego 6/8 jest kolejną inwestycją zachęcającą do aktywnego spędzania wolnego czasu w zdrowy i atrakcyjny sposób. Wpisuje się tym samym w miejski program ,,Kierunek przyjazna Częstochowa”, mający na celu systematyczne podnoszenie komfortu życia w mieście, w tym także warunków do wypoczynku i rekreacji.

– Przyjazne miasto powinno tworzyć warunki do różnych form aktywności. Ta inwestycja to spełnienie życzeń wielu mieszkanek i mieszkańców, którzy chcą dłużej cieszyć się jazdą na lodzie i poszerzenie możliwości wykorzystania obiektu także poza sezonem zimowym.

Dzięki zadaszeniu sezon na lodowisku będzie dłuższy, a jednocześnie znacznie skróci się okres, w którym pogoda nie pozwalała korzystać z obiektu ani jako lodowiska, ani jako boiska. Dostępne w letnich miesiącach boiska ze sztuczną nawierzchnią będą teraz lepiej zabezpieczone przed działaniem pogody, a tym samym łatwiejsze w utrzymaniu i bardziej optymalnie wykorzystane.

Zakres robót objął – oprócz budowy samego zadaszenia – wykonanie jego fundamentów na palach wierconych. Dach z poliwęglanu i blachy trapezowej ma powierzchnię powyżej 3 tys. 300 m kw. i zawieszony jest na wysokości ponad 11 m. Konstrukcję za trybunami  zaopatrzono w automatycznie opuszczane rolety chroniące przed wiatrem. W ramach inwestycji przebudowano też oświetlenie płyty lodowiska oraz instalacje elektryczne, a także przełożono oświetlenie boisk do koszykówki i siatkówki, odwodnienie liniowe oraz część instalacji chłodniczej. Część płyty trybuny oraz mur oporowy przeszły przebudowę. Prace objęły również zagospodarowanie terenu oraz stabilizację skarpy trybuny.

Roboty trwały od końca marca do połowy października i zamknęły się kosztem bez mała 5 mln 136 tys. zł. Wykonawcą była wyłoniona w przetargu częstochowska firma „Przemysłówka” SA, a za projekt odpowiadało Przedsiębiorstwo Projektowo-Budowlane „EKOBUD” s.c. z Dmosina.

Przypomnijmy, że nieopodal lodowiska przy ul. Boya-Żeleńskiego powstaje Promenada Śródmiejska, która ma znacznie uatrakcyjnić rekreacyjnie centrum miasta. Zakończenie pierwszego etapu robót przy jej stworzeniu planowane jest na lato 2020. Dzięki nowemu deptakowi oraz zmodernizowanemu właśnie obiektowi MOSiR cała okolica będzie miała wkrótce szansę stać się popularnym miejscem rekreacji, spotkań, spacerów oraz organizacji rozmaitych imprez, w tym z wykorzystaniem nowego zadaszenia.

Szczegółowe i najbardziej aktualne informacje na temat funkcjonowania lodowiska (regulaminy, cenniki etc.) dostępne są na stronie www.mosir.pl

W spotkaniu podsumowującym inwestycję i zapowiadającym rozpoczęcie sezonu zimowego wzięli udział obok prezydenta miasta – m.in. jego zastępca Jarosław Marszałek, dyrektor MOSiR Tomasz Łuszcz oraz naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM Michał Konieczny. Kierownikiem obiektu jest Sylwester Ładniak.

 

 

social position