FORTUM INWESTUJE W CZYSTE POWIETRZE W CZĘSTOCHOWIE

FORTUM INWESTUJE W CZYSTE POWIETRZE W CZĘSTOCHOWIE

Fortum realizuje kompleksowy pakiet inwestycyjny w Częstochowie, który ma na celu zwiększenie efektywności produkcji energii i poprawę jakości powietrza w mieście. Jak dotychczas firma zmodernizowała kotłownię szczytową przy ulicy Pankiewicza i podjęła prace przygotowawcze do kluczowego etapu inwestycji o wartości około 50 milionów złotych, który rozpocznie się na początku przyszłego roku.

W jego ramach Fortum wybuduje instalacje odsiarczania, odpylania i odazotowania spalin kotłów szczytowych, zlokalizowanych na terenie elektrociepłowni przy ulicy Rejtana. Dodatkowo w najbliższym czasie firma planuje likwidację wysłużonej kotłowni przy ul. Brzeźnickiej.

Od lat Fortum zapewnia mieszkańcom Częstochowy bezpieczne dostawy ciepła sieciowego. Podstawowym źródłem ciepła jest oddana do użytku w 2010 roku nowoczesna i ekologiczna elektrociepłownia, która produkuje ponad 86% ogółu ciepła sieciowego wytwarzanego w mieście. Mimo to, Fortum zdecydowało się na wdrożenie w Częstochowie kompleksowego planu inwestycyjnego, nastawionego na poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności produkcji. Jego podstawowym elementem będzie budowa czterech niezależnych instalacji odsiarczania, odpylania i odazotowania spalin kotłów szczytowych, które pracują przy ulicy Rejtana.

Nowe instalacje pozwolą nam na wykonanie kolejnego kroku w stronę poprawy jakości powietrza w regionie. W tym wypadku działamy nieco wbrew zasadzie, że lepsze jest wrogiem dobrego, ponieważ inwestujemy w rozwój obiektu, który już teraz znajduje się w czołówce najbardziej nowoczesnych i ekologicznych zakładów tego typu. Inwestycja pozwoli jednak na dodatkowe zmniejszenie emisji i przyniesie pozytywny efekt środowiskowy. Dzięki temu nasze źródła energii będą  również spełniać zaostrzone standardy unijne znacznie wcześniej niż jest to wymagane – zaznacza Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

Nowe instalacje przy ulicy Rejtana to jeden z elementów kompleksowego planu inwestycyjnego realizowanego przez Fortum w Częstochowie. Jak dotychczas firma wykonała już warte ponad milion złotych prace w kotłowni przy ul. Pankiewicza, gdzie zmodernizowała stację uzdatniania wody, wybudowała nowy komin oraz unowocześniła układ odpopielania spalin. W ramach procesu inwestycyjnego Fortum planuje także likwidację wysłużonej kotłowni przy ulicy Brzeźnickiej.

Konsekwentnie inwestujemy w rozwój naszych źródeł ciepła. Jednym z priorytetów jest dla nas ograniczanie wpływu na środowisko naturalne. Przed nami bardzo intensywny czas – oprócz budowy nowych instalacji, planujemy także likwidację wysłużonej kotłowni przy ul. Brzeźnickiej. Prace obejmą wyburzenie komina oraz demontaż kotłów i pozostałych urządzeń produkcyjnych – wyjaśnia Andrzej Starzyński, kierownik Elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.

swoich planach przedstawiciele Fortum poinformowali 24 listopada na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Częstochowy. Jej współgospodarzem był prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, który przypomniał o różnych formach współpracy władz miasta z Fortum (np. przy okazji corocznej akcji Honorowy Dawca Energii Fortum) oraz proekologicznych inicjatywach firmy.

– Doceniamy to, że celem obecnych planów inwestycyjnych Fortum jest nie tylko podnoszenie efektywności wykorzystania paliw i energii, ale produkcja w pełni bezpiecznej dla środowiska energii, z korzyścią  dla częstochowian – podkreśla prezydent Częstochowy. – Te inwestycje wspierają miejskie działania służące ograniczeniu niskiej emisji, związane np. z dotacjami na wymianę pieców, programem efektywnościenergetycznej, termomodernizacji budynków, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy rozwojem transportu niskoemisyjnego.    

social position