ZŁOTY ,,SYN MIASTA”

ZŁOTY ,,SYN MIASTA”

To nie jest dobry czas dla bywalców koncertów. Z kolei dla tych, którzy wolą słuchać muzyki w domowych pieleszach – wymarzony. Częstochowianki i częstochowianie mogą się przy tym wykazać lokalnym patriotyzmem – słuchając choćby ostatniego albumu Muńka Staszczyka. Krążek właśnie osiągnął pułap ,,Złotej Płyty”.

,,Syn Miasta” – druga solowa płyta frontmana T Love – ukazała się 18 października zeszłego roku. Zmieściło się na niej dziesięć utworów skomponowanych m.in. przez Błażeja Króla, Jerzego Zagórskiego, Katarzynę Piszek, Olka Świerkota, Jana Pęczaka, a także Wojciecha Waglewskiego. Za miks albumu odpowiadał inny z ,,klanu” Waglewskich – Piotr ,,Emade”. Okładkę albumu zdobi zdjęcie… czworonoga Muńka Staszczyka, mopsa o imieniu Gluś.

Status ,,Złotej Płyty” przyznaje się na podstawie wyników sprzedaży. ,,Syn Miasta” zdobył taką pozycję tuż przed wybuchem epidemii koronawirusa w Polsce, a poinformowano o tym tuż przed świętami wielkanocnymi.  
 
Muniek Staszczyk – rodowity częstochowianin z Rakowa –  cieszy się z sukcesu, dziękuje słuchaczkom i słuchaczom, a także swoim muzykom, menedżerom i wydawcy. Truizmem jest stwierdzenie, że do swoich ,,dzieci” ma się stosunek wyjątkowy, ale sam Muniek podkreśla, że „Syn Miasta” właśnie czymś bardzo szczególnym dla niego jest. A ma to związek z faktem, że płyta powstawała tuż przed chorobą wokalisty, a ostatnie szlify otrzymała już… ze szpitalnego łóżka. Latem 2019 roku Muniek dostał bowiem wylewu podczas pobytu w Londynie, gdzie wybrał się na koncert dwóch mistrzów słowa na rockowej scenie, a zarazem swoich idoli – Neila Younga i Boba Dylana. Po trzech tygodniach w londyńskim szpitalu trafił do warszawskiego, w którym przeszedł intensywną rehabilitację. Nagrania piosenek na ,,Syna Miasta” wprawdzie zakończyły się przed niefortunnym pobytem w Londynie, ale ostatecznego kształtu jeszcze nie miały. Już z warszawskiego szpitala Muniek wysyłał więc swoim menedżerom notatki ze wskazówkami co do finalnych wersji.  

Dzięki ,,Synowi Miasta” absolwent częstochowskiego ,,Sienkiewicza” ma też szansę na trzy nagrody ,,Fryderyka”. W kategorii muzyki rozrywkowej dostał nominację w kategorii ,,album roku – rock”, piosenka „Pola” ma szansę na tytuł ,,utworu roku”, a sam Muniek – na statuetkę dla ,,autora roku”. Gala ,,Fryderyków” muzyki rozrywkowej planowana była na połowę marca, ale wszystko pokrzyżował koronawirus – i na razie nie wiadomo, kiedy poznamy nazwiska nagrodzonych.Marcin Breczko

na zdjęciu: Muniek Staszczyk ze ,,Złotą Płytą”

social position