Zbliża się głosowanie w VI edycji Budżetu Obywatelskiego

Zbliża się głosowanie w VI edycji Budżetu Obywatelskiego

Od piątku, 6 września mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy będą decydować, na co przeznaczyć blisko 9,5 mln zł. Londyńczyk ponownie wyruszy w podróż przez częstochowskie dzielnice.
Budżet obywatelski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród częstochowian i częstochowianek. Świadczą o tym liczby: od 2014 roku, w 5 edycjach budżetu obywatelskiego, zgłoszono ponad 3,5 tysiąca projektów.

To 3,5 tysiąca pomysłów, co zmienić w Częstochowie, aby była miastem jeszcze bardziej przyjaznym i odpowiadającym potrzebom wszystkich mieszkanek i mieszkańców

W ciągu tych 5 edycji wybrano do realizacji 541 zadań za łączną kwotę ponad 37 milionów złotych.

6 września już szósty raz, rozpocznie się głosowanie mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego.

Dziś zainaugurowała je konferencja prasowa w autobusie londyńczyku, który podobnie jak w ubiegłym roku, jako mobilny punkt do głosowania, będzie odwiedzał poszczególne dzielnice miasta.

Powstają place rekreacji ruchowej, place zabaw, boiska. Zagospodarowano wiele skwerów i terenów zielonych, odnowiono i doposażono wiele bibliotek – . Odbył się festiwal footballu, treningi rugby, warsztaty taneczne, zajęcia gimnastyki korekcyjnej i nauki zasad pierwszej pomocy. Mieszkanki i mieszkańcy pamiętają także o zwierzętach z miejskiego schroniska, przeznaczając środki z budżetu obywatelskiego na jego remont i doposażenie, pojawiły się również karmniki dla wiewiórek, budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów zapylających. W tramwajach działa darmowa sieć wi-fi, na Promenadzie pojawiła się tężnia solankowa, wkrótce powstanie grill park, realizowany jest także projekt zagospodarowania przestrzennego Promenady, którego warianty są obecnie konsultowane z mieszkankami i mieszkańcami.

W tym roku złożono 633 propozycje, a proces weryfikacji formalno-prawnej przeszło pozytywnie 425 projektów: 91 ogólnomiejskich i 334 dzielnicowe.

Na te, które zdobędą najwięcej głosów mieszkanek i mieszkańców, zostanie przeznaczonych blisko 9,5 miliona złotych (9 468 489 zł), w tym: na zadania o charakterze ogólnomiejskim przeszło 2 miliony (2 367 122 zł) oraz na zadania o charakterze dzielnicowym – nieco ponad 7 milionów (7 101 367 zł).

Głosować można na kilka sposobów:

  • przez Internet, za pomocą aplikacji internetowej do głosowania na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl
  • w komisji do głosowania znajdującej się w Urzędzie Miasta Częstochowy, w Referacie Dialogu i Praw Człowieka przy ul. Focha 19/21, w pokoju 32 – w godzinach pracy urzędu, czyli od poniedziałku do piątku, od 7:30 do 15:30
  • w mobilnym punkcie do głosowania, zgodnie z harmonogramem opublikowanym na stronie internetowej konsultacji społecznych, który w formie plakatów widnieje w miejskich autobusach; wzorem ubiegłego roku mobilny punkt do głosowania będzie zlokalizowany w autobusie turystycznym. Od 6 do 25 września londyńczyk będzie odwiedzał kolejne dzielnice Częstochowy, za wyjątkiem sobót i niedziel, ponieważ w tych dniach będzie jeszcze we wrześniu jeździł po trasie turystycznej, zatem w soboty i niedziele mobilny punkt do głosowania w dzielnicach zostanie zorganizowany w formie stoiska na świeżym powietrzu,
  • osoby o ograniczonej możliwości ruchowej potwierdzonej orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać z możliwości glosowania w swoim miejscu zamieszkania, po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby, przed rozpoczęciem głosowania, do Referatu Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.

Zasady głosowania pozostają niezmienne – prawo do głosowania ma każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Częstochowy, którzy najpóźniej w dniu oddania głosu ukończyli 13 lat. Każda osoba głosująca ma do dyspozycji 10 punktów na zadania ogólnomiejskie i 10 na zadania dzielnicowe. W ramach puli ogólnomiejskiej – jak i dzielnicowej – można wybrać maksymalnie 10 zadań, rozdzielając między nie 10 punktów.

Głosować można do 25 września, a wyniki poznamy 8 października.

Więcej: http://konsultacje.czestochowa.pl

social position