ŻAŁOBA NARODOWA

ŻAŁOBA NARODOWA

W nocy z czwartku ma piątek rozpocznie się żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego, Premiera Rządu RP w latach 1991-1992. Potrwa do soboty, do godziny 19.00.

Decyzję o ogłoszeniu niemal dwudniowej żałoby narodowej podjął Prezydent RP (rozporządzenie w załączeniu). W Częstochowie, w czasie jej trwania, imprezy o charakterze kulturalno-rozrywkowym zostaną odwołane lub przesunięte. Przy budynkach Urzędu Miasta zawisną opuszczone do połowy masztu flagi narodowe. W piątek rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. Były premier Polski zostanie pochowany w sobotę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Jan Olszewski był politykiem, adwokatem i publicystą. Podczas II wojny światowej walczył w z okupantem jako żołnierz Szarych Szeregów – był też uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W czasach PRL-u był m.in. obrońcą w procesach politycznych; działał w opozycji demokratycznej.  W latach 1991-92 pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji. W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Orderem Orła Białego. Zmarł 7 lutego w Warszawie. Miał 88 lat.

social position