Wystawy i koncerty z okazji rolniczego święta

Wystawy i koncerty z okazji rolniczego święta

2 i 3 września odbędzie się – towarzysząca jasnogórskim dożynkom – XXVI Krajowa Wystawa Rolnicza, którą przy współudziale Miasta Częstochowy organizuje Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Artystyczny wymiar nadadzą imprezie XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej, przygotowane przez OPK ,,Gaude Mater”.

Krajowa Wystawa Rolnicza to największa na Śląsku i jedna z największych w kraju imprez wystawienniczo-targowych. Każdego roku swój dorobek prezentuje w Częstochowie ponad 400 wystawców.

Organizatorzy zapraszają w II i III al. Najświętszej Maryi Panny, al. Sienkiewicza oraz na pl. Biegańskiego na targi nasienne, paszowe i pszczelarskie, wystawy poświęcone polskiej nauce rolniczej, maszynom i narzędziom rolniczym, odnawialnym źródłom energii; odbędą się tam także prezentacje instytucji rządowych, agencji rolniczych, lokalnych grup działania, zagród edukacyjnych czy sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Nie zabraknie tak lubianego przez częstochowian i naszych gości festiwalu produktów tradycyjnych i lokalnych, a także kiermaszy rolnictwa ekologicznego, kwiatów i krzewów ozdobnych oraz produktów rolno-spożywczych.

Wystawie będą towarzyszyć koncerty w ramach XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Ich organizator, Ośrodek Promocji Kultury ,,Gaude Mater”, w tym roku nieco odświeża formułę tego wydarzenia, co spodoba się zarówno zwolennikom poszerzania konwencji muzyki folkowej, jak i tradycjonalistom przyzwyczajonym do bardziej konwencjonalnych wykonań. Tak więc w piątek, 1 września, w roli gwiazdy wieczoru, o godz. 20.00 na pl. Biegańskiego wystąpi zespół ,,Reborn” z prof. Marią Pomianowską. Od ponad 30 lat ta multiinstrumentalistka, wokalistka i pedagog prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na etnicznych instrumentach z Azji i Europy, a w 1994 roku wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowała dwa zaginione staropolskie instrumenty smyczkowe – sukę biłgorajską i fidelę płocką. Wcześniej, o godz. 16.00, wystąpi czeskie trio folkowe ,,Ponk”, w innowacyjny sposób wykorzystujące możliwości cymbałów, a przez to poszerzające idiom muzyki etnicznej. O godz. 18.00 usłyszymy jeszcze ,,Sango”, czyli śląski skład, któremu przyświeca idea integrowania elementów tradycji muzycznych różnych kontynentów.

Z kolei w sobotę, 2 września, o godz. 16.00 usłyszymy nietuzinkową orkiestrę dętą ,,Fanfara Avantura”, a po nich braci Oleś z Jorgosem Skoliasem pod szyldem ,,Sefardix”. Na finał sobotniego koncertu na scenie pojawi się ,,Dagadana”, łącząca ukraińskie i polskie muzyczne wątki poprzez jazz, elektronikę czy world music. W niedzielę, o godz. 14.00, wystąpią jeszcze Czesi z zespołu ,,Błędowice” oraz Zespół Pieśni i Tańca ,,Częstochowa”.  

Więcej informacji na temat tegorocznej Krajowej Wystawy Rolniczej można znaleźć na stronie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie http://www.czwa.odr.net.pl, a szczegółowy program Dni Europejskiej Kultury Ludowej oraz biogramy artystów na stronie OPK ,,Gaude Mater” http://www.gaudemater.pl

social position