STRAŻ MIEJSKA NIESIE POMOC W MROZY

STRAŻ MIEJSKA NIESIE POMOC W MROZY

W ostatni weekend strażnicy wydali osobom bezdomnym 72 gorące posiłki. Była to już druga tego rodzaju akcja w tym roku. To priorytetowe, ale nie jedyne działania Straży Miejskiej w czasie obecnych mrozów. Funkcjonariusze służą także pomocą kierowcom aut, których akumulatory odmawiają posłuszeństwa.  

Minione noce należały do najmroźniejszych tej zimy. Termometry pokazały w Częstochowie ok. 16 stopni poniżej zera. Dlatego miejskie instytucje podjęły działania, aby pomóc osobom bezdomnym przetrwać ten trudny czas. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował ciepłą zupę, prowiant i gorącą herbatę przygotowane przez Fundację Chrześcijańską ,,Adullam”. Osobom bezdomnym dostarczali je strażnicy miejscy podczas kontroli miejsc, w których takie osoby często przebywają.

W ostatni weekend funkcjonariusze odwiedzili 54 takie miejsca. Zastali tam łącznie 46 osób, którym wydali 72 porcje ciepłych posiłków. Jedna osoba została przewieziona do Ośrodka Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi, a jedna do ogrzewalni. Strażnicy wydali też 2 koce i 7 kołder.

Straż Miejska apeluje, aby w okresie mrozów zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne – informacje na temat ich pobytu w pustostanach lub innych miejscach, gdzie są narażone na niskie temperatury, należy zgłaszać do dyżurnego Straży Miejskiej pod nr tel. 986. Każde takie zgłoszenie może uratować kogoś przed poważnym wyziębieniem. Działania Straży Miejskiej potrwają co najmniej do najbliższego czwartku.

Pomoc osobom bezdomnym to nie jedyny obszar działalności Straży Miejskiej w tym mroźnym okresie. 29 razy przez ostatni weekend i 24 razy w poniedziałkowy poranek strażnicy pomagali kierowcom w uruchomieniu samochodów.

Od 2012 roku częstochowska Straż Miejska dysponuje urządzeniem rozruchowym do akumulatorów. Funkcjonariusze pomagają w uruchomieniu pojazdów wtedy, kiedy dyżurny Straży Miejskiej ma do dyspozycji wolny patrol, który nie musi reagować na znacznie poważniejsze zdarzenia w tym samym czasie. Jeśli nie ma zgłoszeń dotyczących osób bezdomnych, bójek, kradzieży, aktów wandalizmu czy zgłoszeń z miejskiego monitoringu, można liczyć na to, że strażnicy przyjadą i pomogą uruchomić samochód.

social position