Rowery w Alejach, czyli…pieszy zawsze pierwszy

Rowery w Alejach, czyli…pieszy zawsze pierwszy

Pieszy zawsze pierwszy to hasło przewodnie miejskiej akcji promującej poszanowanie dla wspólnej przestrzeni w miejscach, gdzie mogą poruszać się zarówno piesi, jak i rowerzyści. Symbolem akcji są banery, które zawisły w częstochowskiej alei Najświętszej Maryi Panny. Akcję wspiera policja i środowisko rowerzystów.

 

 

Aleja Najświętszej Maryi Panny to miejsce szczególne, w sezonie równie chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, jak i rowerzystów, którzy – o czym kilka lat temu zdecydowali częstochowianie w czasie konsultacji społecznych – mogą korzystać także ze środkowego pasa alei, będącego ciągiem pieszo-rowerowym. Oczywiście w takich miejscach, nie tylko w obrębie alei, obowiązują pewne zasady, zgodnie z którymi piesi powinni być grupą uprzywilejowaną: mającą pierwszeństwo.

Do tych zasad zdecydowana większość rowerzystów oczywiście się stosuje, ale zdarzają się sytuacje, w których użytkownicy jednośladów nie zachowują ostrożności, nie przewidują sytuacji na drodze lub jeżdżą wśród pieszych po prostu zbyt szybko.

– Rowerów jest w mieście coraz więcej, rośnie też długość dróg dedykowanych rowerzystom, których jest już ok. 80 km. To cieszy, ale trzeba pamiętać o poszanowaniu wspólnej przestrzeni tam, gdzie drogę dzielą piesi i cykliści. Dlatego postanowiliśmy – we współpracy z policją i przy wsparciu samych rowerzystów – z pomocą hasła „Pieszy zawsze pierwszy” – promować respektowanie praw pieszych, aby w alejowej przestrzeni wszyscy mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Przedstawicielki Komendy Miejskiej Policji – Sabina Chyra-Giereś z wydziału Ruchu Drogowego KMP oraz oficer prasowy KMP Marta Ladowska podkreślały, że celem akcji nie jest zniechęcanie do korzystania z rowerów w mieście, ale uświadomienie konieczności stosowania się do zasad bezpiecznej jazdy, nie tylko w ruchu ulicznym czy na ścieżkach rowerowych, ale także na ciągach pieszo-rowerowych. Tej ostrożności nigdy dosyć, o czym świadczą policyjne statystyki: w ubiegłym roku doszło w Częstochowie do ok. 100, notowanych przez policję zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. Policja ma nadzieję, że w tym roku będzie ich znacząco mniej.

Nieprzypadkowo inicjatorem akcji jest Łukasz Kot – społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej, którego zadaniem jest także dbałość o prawa i interesy pieszych. Ideę popiera także środowisko rowerzystów: w czasie spotkania w III alei NMP zarówno Wojciech Kluk, jak i Arkadiusz Cierpiał – organizator Częstochowskiej Masy Krytycznej – mówili o potrzebie rozsądnej i ostrożnej jazdy w warunkach miejskich, a zwłaszcza w miejscach, gdzie drogi pieszych i rowerzystów się krzyżują.

Jak zapewniał zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie Mirosław Kucia-Piekarski MZDiT jest na etapie porządkowania sposobu parkowania samochodów w alei NMP, co ma sprzyjać większemu bezpieczeństwu zarówno pieszych, jak i rowerzystów.

Symbolami akcji i apelu kierowanego do rowerzystów są banery „Pieszy zawsze pierwszy”, które już w piątek pojawiły się w III alei, a w najbliższym czasie zawisną też w jej drugiej części. Będzie ich blisko 30. Akcja wpisuje się w program Kierunek Przyjazna Częstochowa, w ramach którego miasto m.in. zachęca i tworzy warunki do różnych form aktywności, ale… oczywiście aktywności bezpiecznej.

social position