PRZEDSIĘBIORCY BĘDĄ ZWOLNIENI Z OPŁAT ZA ZAJĘCIE PASA DROGOWEGO PRZY CMENTARZACH – POTRZEBNY WNIOSEK DO MZDIT

PRZEDSIĘBIORCY BĘDĄ ZWOLNIENI Z OPŁAT ZA ZAJĘCIE PASA DROGOWEGO PRZY CMENTARZACH – POTRZEBNY WNIOSEK DO MZDIT

Wprowadzone w ostatniej chwili przez Rząd zamknięcie na 3 dni cmentarzy przyniosło straty dla przedsiębiorców branży cmentarnej. Dzięki decyzji władz miasta handlowcy mogą odzyskać przynajmniej opłatę za zajęcie pasa drogowego przy cmentarzach w Częstochowie.

Decyzją Rządu RP wszystkie cmentarze w Polsce zostały zamknięte w dniach 31.10, 1.11 i 2.11. Z uwagi na tę regulację przedsiębiorcy trudniący się trudniący się sprzedażą kwiatów i zniczów przy nekropoliach na terenie całego kraju, w tym Częstochowy i regionu, stanęli przed widmem bankructwa.

Dlatego Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie jeszcze w sobotę – za pośrednictwem strony na facebooku – poprosił zainteresowanych odstąpieniem od decyzji na zajęcie pasa drogowego do sprzedaży w tym terminie, o przesłanie mailowo wniosku z taką prośbą. Pozwoli to sprzedającym w części zminimalizować straty, jakie ponieśli.

Z uwagi na to, że pierwszym dniem urzędowym po ogłoszeniu apelu jest poniedziałek, tego typu wnioski są przyjmowane jeszcze dzisiaj do końca dnia (na adres: mzd@mzd.czest.pl). Propozycja dotarła do przedsiębiorców i spotkała się z dużym zainteresowaniem (spośród wydanych pierwotnie około 100 decyzji, do poniedziałkowego południa prośbę o odstąpienie zgłosiła jedna trzecia wnioskujących). Ostateczne dane liczbowe i finansowe dotyczące tej kwestii poznamy w najbliższych dniach. Przedstawiciele MZDiT pozostają w kontakcie z przedsiębiorcami.

Można już wstępnie oszacować straty, jakie poniosło miasto z uwagi na przygotowanie zmian w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej na dni świąteczne. Wprowadzenie tych zmian – z uwagi na wprowadzone nagle rządowe obostrzenia – okazało się bezzasadne.

Łącznie to suma ok. 250 tys. zł, która będzie raczej nie do odzyskania przez służby miejskie.

Taka kwota odpowiada równowartości np. środków potrzebnych na realizację budowy oświetlenia ulicznego przy drodze lokalnej na odcinku ok. 1,5 km czy kilkusetmetrowego odcinka chodnika.


Na podstawie komunikatu MZDiT

social position