PRZEBUDOWA LINII TRAMWAJOWEJ

PRZEBUDOWA LINII TRAMWAJOWEJ

Realizatorzy przebudowy częstochowskiej linii tramwajowej podsumowali dotychczasowy postęp prac i przedstawili plany na najbliższe miesiące. Zdradzili też możliwy termin zakończenia inwestycji.


O obecnej sytuacji związanej z przebudową linii poinformowano podczas briefingu prasowego przy pętli tramwajowej „Kiedrzyńska”. W czasie spotkania dyskutowano m.in. o stopniu skomplikowania technicznego przedsięwzięcia oraz o wpływie epidemii na postęp prac.

 – Jesteśmy około półtora roku na budowie w różnych częściach miasta, każdy odcinek jest odrębnym wyzwaniem, często z przyczyn niezależnych od żadnej ze stron kontraktu musimy czekać na wypełnienie się procedur budowlanych. Kiedy kwestie formalne mamy już za sobą, to sama robota na poszczególnych odcinkach przebiega sprawnie. Jeszcze tej jesieni planujemy wejść z pracami na odcinki śródmiejskie – zapowiada Łukasz Susło, dyrektor kontraktu w NDI S.A., wykonawcy inwestycj

W najbliższych miesiącach największego natężenia prac należy spodziewać się na odcinkach w rejonach skrzyżowań z ul. Dekabrystów, al. Jana Pawła II i al. NMP. Tymczasowa organizacja ruchu w tych miejscach zostanie przedstawiona odpowiednio wcześniej. Dzięki determinacji służb miejskich udało się uzyskać zgody na odstępstwa od przepisów budowlanych na wskazanym odcinku, co pozwoli uniknąć wycinki szpaleru drzew w al. Wolności. Zabiegi te pochłonęły sporo czasu i miały wpływ także na terminy robót. Jak informuje wykonawca, jeśli realizacji inwestycji nie zahamują niespodziewane przestoje, odbiorów technicznych budowanej linii można się spodziewać późną wiosną przyszłego roku.

Przypomnijmy, że budowa nowej linii tramwajowej w starym śladzie odbywa się w formule projektuj/buduj i jest elementem największego w historii miasta kontraktu tramwajowego. Oprócz realizowanych prac budowlanych za kwotę 114 mln zł, do Częstochowy właśnie dotarły nowe tramwaje kupione za 90 mln zł. Na obie inwestycje, za łączną kwotę ok. 204 mln zł, Częstochowa uzyskała 144 mln unijnego dofinansowania.

Źródło informacji: MZDiT

social position