Powstaje druga Huta Guardian

Powstaje druga Huta Guardian

Trwa budowa drugiego zakładu produkcji szkła firmy Guardian. Największa w historii firmy inwestycja da ponad 150 nowych miejsc pracy.

W czwartek, 7 listopada teren budowy, w obrębie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, odwiedził prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Towarzyszył mu naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Piotr Grzybowski. O współpracy rozmawiali z przedstawicielami firmy Guardian: Jeanem Riesem – dyrektorem do spraw kontaktów z sektorem publicznym w Europie, Grzegorzem Kuźnikiem – dyrektorem Zakładu Guardian w Częstochowie oraz Juanem Jonesem – menedżerem projektu.

Guardian Częstochowa Sp. z o.o. to jedno z największych przedsiębiorstw działających w Częstochowie, obecnie zatrudnia ponad 350 osób.

Pierwszy zakład powstał w Częstochowie w latach 2001-2002, funkcjonuje w specjalnej strefie ekonomicznej. Należy do najnowocześniejszych hut szkła na świecie. Zajmuje się produkcją szkła typu float (szkła bezbarwnego, budowlanego, szkła na kolektory słoneczne) oraz szkła powlekanego, wykorzystywanego m.in. w budownictwie energooszczędnym.

W nowym zakładzie Guardian uruchomi nowoczesną linię powlekania szkła, gwarantującą produkcję na poziomie tysiąca ton dziennie. Dzięki temu konsorcjum umocni swoją pozycję wśród producentów szkła w Europie.

W realizację nowej inwestycji, największej w historii firmy, zaangażowanych jest 600 pracowników z 37 firm, z 12 krajów. W nowym budynku o powierzchni 74 000 m2  wylano już 30 000 m3 betonu, użyto 3 700 ton stali i ułożono 350 km kabli.
Podczas spotkania, przedstawiciele Huty Guardian podziękowali prezydentowi za usprawnienie dojazdu do terenów inwestycyjnych – przebudowę ulicy Korfantego, która jest dostosowana do ruchu wysokotonażowego, ale jednocześnie zapewnia rowerzystom bezpieczny przejazd szeroką ścieżkę rowerową.

Prezydent docenia starania firmy, której celem jest wykorzystanie infrastruktury kolejowej do transportu komponentów i produktów huty szkła.

Zarówno Miasto, jak i Guardian są mocno zaangażowane w sprawę stworzenia bezkolizyjnego połączenia DK-1 i DK-46.

social position