Pamiętamy o wybuchu II Wojny Światowej

Pamiętamy o wybuchu II Wojny Światowej

78. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej częstochowianie upamiętnili na Placu Pamięci Narodowej, a wcześniej przy mogiłach 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego.

Miejskie obchody rocznicy wybuchu najkrwawszego konfliktu w dziejach świata rozpoczęły się o godz. 8.30 na Cmentarzu Kule. Przedstawiciele władz miasta zapalili tam znicze na grobach żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego.

Potem uroczystości przeniosły się na Plac Pamięci Narodowej, gdzie o godz. 9.30 zebrały się poczty sztandarowe. Pół godziny później rozpoczęła się  msza święta polowa, odprawiona przez Kapelana Środowisk Kombatanckich ks. Stanisława Rospondka. Uroczystości zakończyły się Apelem Pamięci oraz złożeniem wieńców pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny.

– Przy okazji wspominania tych dramatycznych wydarzeń sprzed blisko osiemdziesięciu lat, warto pamiętać o wnioskach, które powinniśmy wynieść z tej bolesnej historii. Tylko razem, bez względu na wyznanie, światopogląd czy sympatie polityczne, możemy realizować nasze cele; tylko razem jesteśmy silni i możemy zadbać o naszą przyszłość. Jednak myśląc o niej nigdy nie wolno nam zapomnieć o tym, co było.

Prezydent przypomniał także, nieżyjących już – pułkownika Michała Kamińskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari oraz pułkownika Macieja Lechowicza, którzy przez lata byli organizatorami rocznicowych uroczystości i kierowali pracami Regionalnej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Częstochowie. Zapowiedział także – w związku z przypadającym w przyszłym roku 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości – powołanie Honorowego i Organizacyjnego Miejskiego Komitetu Obchodów tej rocznicy.

W uroczystościach wzięli udział kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i powiatu, policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, szkół oraz mieszkańcy Częstochowy.

Organizatorami obchodów byli Związek Inwalidów Wojennych Zarząd Okręgowy w Częstochowie, Wydział Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Częstochowie.

social position