NOWY BLOK TBS W STANIE SUROWYM

NOWY BLOK TBS W STANIE SUROWYM

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS realizuje mieszkaniową inwestycję – związaną ze społecznym budownictwem czynszowym – przy ul. Kontkiewicza na Wyczerpach. Blok ma być oddany do użytku w 2018 roku. Będzie to dwunasty „TBS” w Częstochowie.  

 


Wszystkie prace przebiegają zgodnie z ustalonym harmonogramem. Na razie  sprzyja im stosunkowo łagodna aura. Gotowe jest już między innymi zadaszenie budynku; niedawno wstawiono także okna. Według planu, do końca tego roku budynek ma być gotowy w stanie surowym, a mieszkania zostaną przekazane do użytku nie wcześniej niż w październiku 2018 roku.

Cieszymy się, że już wkrótce kolejni częstochowianie będą mogli poprawić swoje warunki mieszkaniowe. Wiemy, że dla wielu z nich to spełnienie marzeń – mówi Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS.

Umowę z wykonawcą podpisano w lutym tego roku. W trzyklatkowym, trzykondygnacyjnym i wyposażonym w piwnice budynku czynszowym zaprojektowano w sumie 24 mieszkania, w tym jedno dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przy bloku znajdą się miejsca parkingowe dla mieszkańców. Atutem nieruchomości jest też dobra lokalizacja, bliskość sklepów oraz przystanku MPK.

Koszt prac to prawie 3,5 mln zł brutto.

Nowy blok czynszowy ZGM – budowany na zasadach budownictwa społecznego – to pierwsza tego typu inwestycja po przerwie, spowodowanej zakończeniem programu TBS (co nastąpiło po likwidacji w 2009 r. Krajowego Funduszu Mieszkaniowego). Program społecznego budownictwa czynszowego reaktywowano w nieco zmodyfikowanej postaci, jako odpowiedź na duże zapotrzebowanie na mieszkanie czynszowe dla osób mniej zamożnych. Podstawą zmian była ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i niektórych innych ustaw. Źródłem wsparcia są środki własne Banku Gospodarstwa Krajowego, który w zamian za udzielanie podmiotom budownictwa społecznego kredytów na preferencyjnych warunkach, otrzymuje z budżetu państwa rekompensatę.

Jeżeli chodzi o budownictwo komunalne warto przypomnieć, że na początku tego roku lokatorzy odebrali klucze do mieszkań w nowym bloku komunalnym przy ul. Pułaskiego. Oddano tam do użytku łącznie 32 lokale, w tym – na parterze – przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. We wrześniu prz

 

ekazano lokatorom 12 nowych mieszkań przy ul. Kiedrzyńskiej, zakupionych i zaadaptowanych przez miasto na potrzeby komunalne. Nowy, czterokondygnacyjny budynek komunalny z 65 mieszkaniami oraz niezbędną infrastrukturą powstanie wkrótce u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego, Pułaskiego i Focha. Prace rozpoczną się zaraz po uzyskaniu decyzji o potencjalnym dofinansowaniu tej inwestycji z Banku Gospodarstwa Krajowego, o które stara się miasto. W następnej kolejności miasto planuje rozpocząć budowę bloku z 24 mieszkaniami komunalnymi na Rakowie, przy ul. Syrokomli.

inf. o budowie bloku na podst. informacji ZGM TBS

social position