Nowa inwestycja ZF symbolem sukcesu Stref Ekonomicznych

Nowa inwestycja ZF symbolem sukcesu Stref Ekonomicznych

Częstochowa, dzięki inwestycji koncernu ZF, stanie się ośrodkiem branży automotive, który może kształtować najnowsze trendy w światowym przemyśle motoryzacyjnym. Na spotkaniu poświęconym poszerzeniu działalności produkcyjnej i inżynieryjnej ZF oraz dynamice inwestycji na terenach specjalnych stref ekonomicznych w Częstochowie, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przekazał inwestorom uroczyście pozwolenie na działalność w strefie, związane z innowacyjnym projektem ZF.

Zarząd KSSE reprezentował Mateusz Rykała, wiceprezes Strefy, odpowiadający za działalność Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej, obejmującej także grunty w Częstochowie. W imieniu inwestora w spotkaniu uczestniczył natomiast m.in. Robert Głowacki, dyrektor Europejskiego Centrum Usług Wspólnych ZF. Gospodarzami spotkania w Ratuszu byli prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Piotr Grzybowski.

Koncern ZF ma już w Częstochowie zakłady produkujące komponenty poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, centra inżynieryjne i finansowe, organizuje też nowe centrum informatyczne i centrum zakupów. Obecnie ma wybudować na terenach katowickiej strefy w lokalizacji „Skorki” zakład produkujący elektronikę wspierającą zaawansowane systemy bezpieczeństwa, w tym kamery nowej generacji oraz systemy elektroniczne podnoszące bezpieczeństwo pasażerów, w tym np. układy kontroli poduszek powietrznych. Zakład ma wspomagać linie produkcyjne aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa.

– Ambicją koncernu jest osiągnięcie w nadchodzących latach tzw. Wizji Zero, zakładającej automatyzację transportu samochodowego, z wyeliminowaniem wypadków i szkodliwej emisji spalin. Chcemy być światowym liderem tych technologii – deklaruje Robert Głowacki.

Rozmowy dotyczące ulokowania najnowszej inwestycji koncernu ZF w Częstochowie trwały ponad dwa lata. Nowy zakład zostanie uruchomiony do końca przyszłego roku, a po osiągnięciu pełnej wydajności zatrudniać będzie 300 specjalistów. W jego sąsiedztwie ma powstać nowy biurowiec ZF, z centrum księgowym, które zatrudni z kolei ok. 240 osób.
To kolejne inwestycje ZF (dawniej TRW), które w Częstochowie łącznie zatrudnia już obecnie ok. 6,3 tys. osób, będąc największym pracodawcą w mieście.

– Nowe inwestycje w strefach to szansa na lepszą pracę i rozwój zawodowy w naszym mieście nie tylko dla częstochowian. Bardzo cieszy mnie także to, że działające już w Częstochowie firmy chcą u nas dalej inwestować, czego przykładem może być nie tylko ZF, ale np. także Guardian. Dziękuję  inwestorowi oraz zarządowi katowickiej strefy za dotychczasową, bardzo efektywną dla miasta współpracę.

W latach 2014-2017 zarządy obu działających w Częstochowie stref ekonomicznych przeprowadziły w sumie 25 postępowań przetargowych częstochowskich działek, a inwestorzy zadeklarowali nakłady inwestycyjne na łączną sumę 1 mld 267 mln 600 tys. zł.

Te pozwolenia skutkują powstaniem ok. 1000 nowych oraz utrzymaniem blisko 5400 funkcjonujących już miejsc pracy w Częstochowie. Tylko w 2017 roku rozstrzygnięto 11 przetargów dotyczących gruntów strefy katowickiej i mieleckiej.

– To historyczny czas dla Częstochowy i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej– uważa Mateusz Rykała, wiceprezes KSSE. – Przyjemnie jest współpracować z miastem, które rozumie potrzeby inwestorów. Rozstrzygnięte przetargi to nie tylko efekt obecnego boomu inwestycyjnego, ale także dobrego przygotowania ze strony władz samorządowych. Tereny KSSE już stały się prawdziwą Mekką dla branży automotive, a dzięki takim inwestycjom, jakie zaplanowało ZF, Częstochowa będzie jednym z ośrodków kształtujących nowoczesne trendy motoryzacyjne.     

Inwestycje związane z nowymi technologiami bądź tzw. usługami wspólnymi wpływają na rosnącą atrakcyjność Częstochowy jako nowoczesnego ośrodka biznesowego, a także miejsca potencjalnej relokacji pracowników – nie tylko tych pracujących przy produkcji, ale także inżynierów, informatyków, specjalistów od finansów i rachunkowości czy osób za znajomością kilku języków obcych. Częstochowa – będąc już od dłuższego czasu uznawana za atrakcyjną lokalizację dla firm inwestujących w działalność przemysłową lub usługową, dołącza – dzięki  realizowanym lub zapowiadanym tu ostatnio inwestycjom – do grona miast atrakcyjnych dla inwestycji w zaawansowane technologie, gdzie opracowuje się i produkuje na szeroką skalę innowacyjne produkty i rozwiązania.

social position