Nasz plac zabaw wśród najciekawszych w Województwie

Nasz plac zabaw wśród najciekawszych w Województwie

Obiekt na rogu alei Armii Krajowej i ul. Dekabrystów znalazł się w opublikowanym na portalu atrakcjedzieciece.pl zestawieniu 11 najciekawszych tego rodzaju miejsc w województwie. Częstochowa od kilku lat inwestuje w nowe place zabaw i rekreacji – w tym roku powstaną kolejne, również dzięki Budżetowi Obywatelskiemu.

Redaktorzy portalu sprawdzili blisko 300 różnorodnych obiektów w całym województwie. Szukali zarówno terenów rodzinnej rekreacji w centrach miast, ale i ciekawych miejsc zlokalizowanych w parkach i na skwerach. Wynikiem tych poszukiwań jest swego rodzaju przewodnik dla rodziców, szukających dla swoich pociech zaskakujących i oryginalnych, ale także funkcjonalnych i bezpiecznych miejsc do zabawy. Właśnie wśród nich znalazł się nasz plac zabaw na rogu al. Armii Krajowej i ul. Dekabrystów, oddany do użytku w końcu 2014 r.

Z całym zestawieniem można się zapoznać na stronie http://www.atrakcjedzieciece.pl/articles/10-najlepszych-placow-zabaw-na-slasku

W tym roku realizowane są kolejne inwestycje, których efektem będą kolejne atrakcje zarówno dla młodszych, jak i starszych w różnych zakątkach Częstochowy. Większość z nich to inicjatywy samych mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Place rodzinnej rekreacji – składające się z placów zabaw i siłowni – powstaną w 6 dzielnicach. Na Błesznie oraz w dzielnicy Wypalanki powstaną obiekty składające się ze zjeżdżalni, huśtawki ,,ważki”, karuzeli, kiwaka i huśtawki wahadłowej. W Brzezinach dzieci będą miały do swojej dyspozycji zestaw zabawowy, huśtawkę wahadłowa, linarium ,,stożek” i karuzelę. Na placu na ul. Przestrzennej na Stradomiu będzie zjeżdżalnia, huśtawka ważka, karuzela, kiwak i huśtawka wahadłowa, a na Wyczerpach-Aniołowie – huśtawka, mini-huśtawka, karuzela ,,bączek”, zjeżdżalnia oraz dwuosobowy bujak sprężynowy w kształcie samochodu. W dzielnicy Zawodzie-Dąbie zainstalowany zostanie natomiast zabawowy zestaw wielofunkcyjny z dużą liczbą elementów sprawnościowych takich jak tuby, ślizgi czy trapy wspinaczkowe. Budowa placów zabaw w tych 6 dzielnicach – finansowana ze środków BO –  zamknie się kwotą około 540 tys. zł.

Z Budżetu Obywatelskiego zostanie także doposażony park rekreacji w dzielnicy Mirów przy ul. Morenowej. Z myślą o najmłodszych projektuje się tam podwójną huśtawkę, zestaw zabawowy, karuzelę, bujaki sprężynowe oraz piaskownicę. Pod urządzenia zabawowe wykonana zostanie bezpieczna, pisakowa nawierzchnia.

Decyzją samych mieszkańców nowy plac zabaw powstanie też w Śródmieściu – u zbiegu ul. Jasnogórskiej, Kilińskiego i Sułkowskiego. Na bezpiecznym podłożu z piasku pojawi się tam piramida linowa ze zjeżdżalnią, podwójna huśtawka, huśtawka typu ,,ważka”, 3 sprężynowce oraz piaskownicę.

Poza Budżetem Obywatelskim  rozbudowany zostanie natomiast np. linowy plac zabaw dla dzieci przy ul. Wierzbowej. Zamontowany tam zostanie cały kompleks urządzeń zabawowych dla dzieci w różnym wieku – potrójna huśtawka wahadłowa, huśtawka podwójna typu ,,ważka”, 6 bujaków sprężynowych,  karuzela tarczowa, ścianka wspinaczkowa z tworzyw sztucznych zawierająca elementy imitujące naturalne formy skalne oraz drewniany domek dla dzieci w wieku 1-8 lat.

Koszty tegorocznych miejskich inwestycji w place zabaw i rekreacji w Częstochowie mają sięgnąć ok. 1,7 mln zł.

W ciągu ostatnich 5 lat – od 2012 r. – dzięki środkom z budżetu miasta (w tym także Budżetu  Obywatelskiego), powstało w Częstochowie 56 nowych placów zabaw i rekreacji (bądź istniejące obiekty zostały rozbudowane). W tym roku w planach jest realizacja kolejnych 15 tego typu rekreacyjnych inwestycji. Koszt tych zadań w latach 2012-2017 łącznie będzie wynosić ok. 6,8 mln zł.

social position