Na starcie kariery zawodowej

Na starcie kariery zawodowej

W Hali Sportowej Częstochowa trwają targi szkolne „Zawodowiec 2018”. Trzydniowa impreza służy promocji szkolnictwa technicznego i zawodowego, którego oferta w coraz większym stopniu odpowiada w Częstochowie na potrzeby przedsiębiorców i lokalnego rynku pracy.

 

Na biorących udział w targach uczniów czeka kilkadziesiąt stoisk, w tym 13 prezentujących oferty szkół zawodowych i technicznych, a także Zespół Szkół Plastycznych, Bursa Miejska i Centrum Informacji Zawodowej. Szkoły prezentują się ze swoimi partnerami biznesowymi, którzy we współpracy z miastem i szkołami pomagają profilować kierunki kształcenia w Częstochowie.

– Obecnie bezrobocie w Częstochowie jest najniższe od kilkunastu lat. Inwestujący u nas przedsiębiorcy potrzebują dobrze i kierunkowo wykwalifikowanej kadry, dlatego tak ważne jest, by dostosowywać ofertę kształcenia do rynku pracy. Idea Targów „Zawodowiec” jest taka, by wraz ze szkołami prezentowali się ich partnerzy biznesowi, czyli przedsiębiorcy, którzy z nimi współpracują i u których uczniowie odbywają praktyki oraz staże. Te firmy pomagają profilować kierunki kształcenia w Częstochowie.

Oprócz targowych propozycji związanych z wyborem przyszłej kariery zawodowej, na uczestników wydarzenia czekają też dodatkowe atrakcje, w tym m.in. pokazy mody, rozgrywki mini-golfa, strzelnica laserowa, studio fotograficzne, pokazy samoobrony, warsztaty cukiernicze czy kącik wynalazcy. Na targach odbywają się też koncerty zespołów muzycznych, których członkowie są uczniami częstochowskich szkół.

W czasie imprezy, która jest jednym z dowodów na coraz ściślejszą współpracę biznesu, szkół i samorządu, podpisano list intencyjny pomiędzy Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy, Urzędem Miasta, Zespołem Szkół Technicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Jego idea to utworzenie dwóch klas, w których szkolić się będą przyszli blacharze, dekarze i cieśle.

Targi szkolne „Zawodowiec 2018” potrwają do środy 21 marca. Ich organizatorem jest częstochowskie Centrum Obsługi Inwestora Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta. Centrum zajmuje się m.in. wspieraniem lokalnej przedsiębiorczości w zakresie analizy kadrowych potrzeb lokalnych pracodawców, a także współpracą ze szkołami pod kątem dostosowania systemu kształcenia technicznego i zawodowego w mieście do tych potrzeb.

Publiczność targów – oprócz uczniów częstochowskich szkół, stanowią także młodzi ludzie szukający „zawodowych” inspiracji z całego subregionu, a nawet spoza województwa śląskiego.

Grupy z Częstochowy mają zapewniony bezpłatny dowóz środkami MPK.

W minionym roku targi odwiedziło ok. 8 tysięcy osób.

social position