Medale z okazji 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego

Medale z okazji 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Jerzy Doliński i Janusz Kołodziejczuk – działacze bardzo zasłużeni dla częstochowskiego żeglarstwa zostali odznaczeni medalami 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Medale wręczył Tomasz Chamera – prezes PZŻ – podczas okolicznościowego spotkania w gabinecie prezydenta Częstochowy. 

Częstochowski samorząd wspiera żeglarskie inicjatywy w mieście, widząc w tym sens w postaci środowiskowej i sportowo-rekreacyjnej aktywizacji dzieci i młodzieży. 

– Dzięki pomocy miasta realizujemy 2 programy żeglarskie. Pierwszy to Lato pod żaglami, czyli cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem letnie półkolonie. Drugi to „Żeglarstwo moim jedynym nałogiem” w ramach działania przeciwko alkoholizmowi. Zajęcia odbywają się na brzegu i na wodzie, dzieciaki mają uroczystość pasowania na żeglarza. Trzecim programem dla dzieci, młodzieży i rodzin, który u nas funkcjonuje jest PolSailing. To program Polskiego Związku Żeglarskiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Realizujemy w Częstochowie zarówno imprezę PolSailing Day, jak i zajęcia w ramach rodzinnego PolSailingu. Łącznie w tym roku około 500 dzieci miało kontakt z żeglarstwem. Wymierny efekt tych działań jest widoczny. Dzieci wracają na te zajęcia, zapisują się na żeglarski wolontariat, dostaliśmy też z PZŻ pięć kompletnych Optimistów, więc jest na czym pływać – mówi Janusz Kołodziejczuk, prezes Częstochowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. 

W częstochowskim OZŻ działa aktualnie 10 klubów, większość nastawionych na rekreację. W działalność sportową zaangażowany jest jedynie Yacht Klub Zefir Drakkar. W Częstochowie i okolicach pływa się głównie na Zalewie Porajskim, na zalewie w Blachowni oraz zalewie Ostrowy.

– Częstochowski Okręgowy Związek Żeglarski to przykład jak wiele można zrobić mając tak niewiele. Grupa działaczy, pasjonatów żeglarstwa nie tylko integruje środowisko, ale też podejmuje szereg działań popularyzujących żeglarstwo, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. To także okręg, w którym miejscowe środowisko żeglarskie bardzo dobrze współpracuje z władzami samorządowymi, a jak wiadomo, bez wsparcia samorządów trudno jest prowadzić tego typu działalność. Tym bardziej dziękuję Panu Prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi za jego zaangażowanie i za to, że wśród tylu potrzeb jakie ma miasto, dostrzega także konieczność wspierania żeglarstwa. Jestem też bardzo wdzięczny Panu Januszowi Kołodziejczukowi, prezesowi OZŻ i miejscowym działaczom, żeglarzom za wieloletnią pracę na rzecz polskiego żeglarstwa – powiedział Tomasz Chamera, prezes PZŻ.

Dla obecnego prezydenta Częstochowy żeglarstwo było i nadal jest pasją, choć oczywiście od dłuższego czasu na jej czynne uprawianie ma zdecydowanie mniej czasu niż w czasach wczesnej młodości.

 Tekst i cytaty na podstawie informacji ze strony PZŻ: pya.org.pl

social position