Lipiec z nowym wydaniem CGK

Lipiec z nowym wydaniem CGK

Najnowszy numer miejskiego miesięcznika poświęconego częstochowskiej kulturze – ale i sprawom samorządowym – czeka już na swoje czytelniczki i czytelników. Znowu wyłącznie w wersji online. A w środku znajdziemy masę różnorodnych treści – od street artu, przez czasomierze z dawnych epok w naszym Muzeum, po… język migowy, o którym opowiada jedna z częstochowskich ,,Twarzy Przyszłości”.  

Na stronach lipcowego ,,CGK” przeczytamy rozmowę z Bartłomiejem Stypką – artystą specjalizującym się w misternie wycinanych szablonach, który wychodzi jednak też poza kategorię street artu. Redakcja zagląda też do Ośrodka Promocji Kultury ,,Gaude Mater” – asumptem do tego jest planowany na 4 lipca wernisaż prac aż pięciu (!) twórców kojarzonych ze sztuką graffiti. Pod hasłem „Autodidactis MMXX” pokażą w siedzibie Ośrodka kilkadziesiąt świeżych prac, które inspirują do szukania własnej odpowiedzi na pytania o optymalne środowisko dla tego rodzaju sztuki – czy może stać się nim galeria, czy może powinna pozostać nim ulica. A prace będzie można oglądać niemal do końca lipca.

Tuż obok tekstu  o nowej wystawie w OPK – zaproszenie na dwie letnie ekspozycje w Miejskiej Galerii Sztuki. Pierwsza przeniesie nas w świat teatralnych scenografii i powiązanego z nimi malarstwa; druga – przyjrzy się z różnych stron tematowi tożsamości i jej… ekologicznych wymiarów. Na oba wernisaże zarezerwujmy sobie popołudnie 17 lipca.

,,CGK” rozmawia też z Szymonem Motylem, którego ocierające się o surrealizm i korzystające z nietypowych materiałów instalacje pojawiały się m.in. podczas Nocy Kulturalnej, cyklu „Aleje – tu się dzieje!” czy Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Pod wpływem warunków dystansu społecznego czasu pandemii twórca po jedenastoletniej przerwie wrócił też do malarstwa, co zaowocowało wystawą ,,Korony Pandemiczne”.

Miesięcznik zaprasza też do Muzeum Częstochowskiego, gdzie od 4 lipca będzie można obejrzeć zegary nawet sprzed paru stuleci.  I z najrozmaitszych rejonów Europy. To gratka dla wielbicieli przedmiotów użytkowych, których próżno szukać w dzisiejszej codzienności. Wśród eksponatów znajdą się bowiem m.in. zegary słoneczne, ogniowe, gabinetowe czy klepsydry.

800-lecie miasta jest dla redakcji ,,CGK” okazją, aby przypomnieć sylwetki Honorowych Obywateli Częstochowy – w lipcowym wydaniu jest nią Zygmunt Rolat, ocalały z Zagłady orędownik dialogu polsko-żydowskiego, prezes Światowego Stowarzyszenia Żydów Częstochowian i Ich Potomków.

Jest też rozmowa z członkiem kapituły projektu ,,Twarze Przyszłości” – Andrzejem Zagułą, który jako dziennikarz piszący o sporcie sprawnie włada piórem (zapewne też klawiaturą…), a jako sportowiec… szpadą. A ,,Twarzą Przyszłości” tego numeru ,,CGK” jest dr Anna Irasiak, m.in. propagująca język migowy. Warto zatrzymać się chwilę przy tej rozmowie, bo o języku migowym, jego historii, możliwościach i subtelnościach cały czas chyba wiemy zbyt mało. Coraz częściej chcą się go uczyć także osoby słyszące. W cyklu ,,Twarze Przyszłości” także Wojciech Kluk – jeden z najbardziej niestrudzonych propagatorów sportu rowerowego w naszym mieście. Z tej rozmowy dowiemy się m.in., że w Częstochowie są… największe ,,ustawki”. I nie, nie chodzi o walki pseudokibiców, ale o jak najbardziej pozytywne i przyjazne spotkania miłośników ,,dwóch kółek”.

Oprócz tego stałe rubryki – jak ,,Spacer z Julkiem” (tym razem o kamienicy przy dawnej ul. Szkolnej 10 – dzisiejszej Dąbrowskiego – gdzie mieści się Instytut Plastyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu im. Jana Długosza) czy ,,Jurajska Akademia” (w tym numerze – śladami… architektury romańskiej na Jurze).  
 
Z pełną treścią bezpłatnego miesięcznika, wydawanego przez Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta, można zapoznać się na stronie http://cgk.czestochowa.pl

social position