Liczniki sygnalizacji na trzech skrzyżowaniach

Liczniki sygnalizacji na trzech skrzyżowaniach

Pierwsze w naszym mieście wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł pojawiły się na skrzyżowaniach alei Niepodległości z ul. Równoległą i ul. Powstańców Śląskich oraz u zbiegu ul. Jana III Sobieskiego i alei Wolności. Kolejne – decyzją mieszkańców głosujących w Budżecie Obywatelskim – zainstalowane zostaną w przyszłym roku.


Wcześniej instalacja sekundników nie była możliwa, bo nie było regulacji prawnych określających zasady ich montażu. Jeśli montowały je inne miasta, robiły to na własne ryzyko. Dopiero w tym roku zostało opublikowane rozporządzenie ministerialne regulujące te kwestię i określające, na jakiego typu skrzyżowaniach liczniki można instalować. Przede wszystkim są to skrzyżowania z tzw. stałym cyklem zmiany świateł. Wyświetlacze wolno instalować na drogach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu.  

Obecnie w Częstochowie zainstalowano, z inicjatywy częstochowskich radnych,  pierwszych 10 liczników, które już służą kierowcom na trzech skrzyżowaniach: Niepodległości – Równoległa, Niepodległości – Powstańców Śląskich oraz Sobieskiego – Wolności. Koszt realizacji zadania wynosi niespełna 320 tys. zł ze środków własnych Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu.

Po instalacji pierwszych urządzeń, MZDiT będzie analizował, jak tego rodzaju rozwiązanie sprawdza się w Częstochowie. W roku 2018 – w ramach zadania Budżetu Obywatelskiego – w mieście  mają zostać zamontowane kolejne liczniki. Pojawią się na skrzyżowaniach: aleja Jana Pawła II – ul. Dąbrowskiego, aleja Jana Pawła II – ul. Kilińskiego (w centrum miasta) oraz na skrzyżowaniu ulic Michałowskiego i Dmowskiego (na Północy).

na podst. informacji z MZDiT, mb

na zdjęciu: licznik w alei Niepodległości

social position