KOMUNIKACJA MIEJSKA – PILOTY WSPARCIEM DLA POTRZEBUJĄCYCH

KOMUNIKACJA MIEJSKA – PILOTY WSPARCIEM DLA POTRZEBUJĄCYCH

Specjalne piloty do wywoływania głosowych komunikatów z tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej ułatwią podróż przez miasto osobom niewidomym i niedowidzącym. Łącznie trafi do nich w najbliższym czasie niemal tysiąc tego typu urządzeń.

Współpracujące z Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej piloty (pomagające w obsłudze osobom niewidomym i niedowidzącym) to kolejna – realizowana w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie – inwestycja, służąca dalszemu udoskonalaniu komunikacji zbiorowej w mieście. Zdalne urządzenia będą wykorzystywane przy 50 funkcjonujących od ubiegłego roku, tablicach świetlnych, zlokalizowanych w kluczowych dla komunikacji miejskiej przystankach autobusowych i tramwajowych (w tym również przy trzech centrach przesiadkowych, które niebawem zostaną oddane do użytku).

Ułatwienie podróżowania po mieście osobom z niepełnosprawnościami to jedno z ważniejszych założeń Programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Specjalne piloty pozwolą ich użytkownikom na znacznie szybszą orientację w rozkładzie komunikacji miejskiej w danym punkcie miasta, co powinno przełożyć się na sprawność i komfort ich podróżowania

Zasada działania pilotów polega na zdalnym wywołaniu komunikatu głosowego, nadawanego z poziomu danej tablicy informacyjnej (takie wywołanie jest możliwe także wówczas, gdy ktoś  fizycznie wciśnie przycisk znajdujący się na słupie każdej tablicy). Informacje, jakie można będzie uzyskać, to m.in. rzeczywisty czas przyjazdu autobusu czy tramwaju na przystanek, ewentualnie inne komunikaty o organizacji komunikacji miejskiej, w tym potencjalnych utrudnieniach i zagrożeniach. Łączny koszt całego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz pilotami to 3,6 mln zł.

– Nie wszystkie funkcjonujące w Europie i Polsce systemy informacji pasażerskiej posiadają tego typu innowacyjne udogodnienie dla osób niedowidzących lub niewidomychMam nadzieję, że dzięki teraz zachęcimy więcej osób, w tym osoby z niepełnosprawnościami, do częstszego korzystania z komunikacji publicznej – zaznacza dyrektor MZDiT Joanna Holi–Sosnowska.

Piloty do wywoływania głosowych komunikatów z tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej trafią do niemal tysiąca mieszkańców z dysfunkcjami wzroku. Dystrybucją urządzeń zajmie się częstochowskie koło Polskiego Związku Niewidomych przy wsparciu społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami, radnego Tomasza Tyla.

– Dwa lata temu pytałem przedstawicieli Polskiego Związku Niewidomych, z czym w naszym mieście mają największy problem. Odpowiedzieli, że brakuje przede wszystkim piktogramów wzdłuż przystanków autobusowych i tramwajowych. Tak narodził się pomysł miejskiej regulacji, który w większym stopniu brałby pod uwagę potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami, przy projektowaniu nowych inwestycji w miejskiej przestrzeni. Udało się takie lokalne wytyczne opracować i wprowadzić, i tak np. na nowych centrach przesiadkowych takie piktogramy już powstały – podkreśla Tomasz Tyl.

Przekazanie pierwszych pilotów nastąpiło 20 stycznia podczas spotkania prasowego na terenie nowego centrum przesiadkowego przy Skwerze Junaków na Rakowie.

W spotkaniu, oprócz przedstawicieli miasta z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem na czele uczestniczyli też reprezentanci środowiska osób niewidomych i niedowidzących z Iloną Juszczyk – kierownikiem częstochowskiej delegatury Polskiego Związku Niewidomych.

social position