Kolejne Twisty 2.0 w zajezdni MPK

Kolejne Twisty 2.0 w zajezdni MPK

Po częstochowskich drogach wkrótce będą jeździć kolejne Twisty drugiej generacji. W zajezdni MPK są już cztery – z czego dwa wożą pasażerów, a jeden jest w fazie testów. Łącznie ma być ich dziesięć. Zakup i dostawa tramwajów to projekt dofinansowany ze środków unijnych.

Pierwszy z dziesięciu zakupionych Twistów 2.0. rozpoczął kursowanie po częstochowskich torach w maju. Aktualnie w zajezdni częstochowskiego MPK są już cztery nowe tramwaje, z czego dwa wożą pasażerki i pasażerów, a trzeci przechodzi testy, po których dołączy do „czynnego” taboru. Pozostałe tramwaje mają dotrzeć do Częstochowy po wakacjach.

Twisty drugiej generacji zostały wzbogacone o szereg udogodnień dla motorniczych i pasażerów, jak np.: dodatkowe wyposażenie w kabinie motorniczego, boczne oświetlenie zewnętrzne po lewej i prawej stronie wagonu, dwa automaty do sprzedaży biletów, system zliczania potoków pasażerskich czy zasobniki energii i diagnostyka on-line. Są też dwustronne tablice informacyjne LCD oraz możliwość zakupu biletu jednorazowego metodą zbliżeniową. Są to jedne z najnowocześniejszych tego typu pojazdów w Europie.

Przypomnijmy, że zakup dziesięciu Twistów 2.0 to ważny etap realizacji projektu modernizacji komunikacji tramwajowej, na który składają się: trwający remont starszej części linii tramwajowej i wymiana taboru. Łącznie koszt rekordowego w historii miasta europejskiego kontraktu wpisującego się w program „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” wynosi 204 mln zł (114 mln przebudowa linii i 90 mln zakup tramwajów). Dofinansowanie unijne zdobyte na ten cel to 144 mln zł.

Finalne efekty obu projektów będzie można ocenić po zakończeniu modernizacji linii tramwajowej na wszystkich odcinkach, którą obsługiwać będzie już komplet Twistów najnowszej i tej nieco starszej generacji.

social position