Happening przeciwko przemocy znowu się udał

Happening przeciwko przemocy znowu się udał

Po raz drugi Częstochowa była jednym z miejsc, w których kobiety zatańczyły w symbolicznym geście przeciwko przemocy w ramach globalnej akcji ,,One Billion Rising/Nazywam się Miliard.”

Choreografię częstochowskie uczestniczki akcji ćwiczyły przez kilka tygodni. Wspólny taniec odbył się w poniedziałek, 18 lutego, o godz. 16.00, na placu Biegańskiego. Wszystkie uczestniczki miały przynajmniej jeden różowy akcent w swoim stroju; kolor całej akcji pojawił się też na pomalowanych wcześniej twarzach.

– Kobiety i mężczyźni w każdym wieku, z różnych miejsc manifestowały i manifestowali brak zgody na przemoc w jakiekolwiek postaci – mówi Agata Wierny, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Częstochowy ds. równych szans. – Każdy i każda z nas, o każdej porze, w każdym miejscu, w każdym stroju, ma prawo do bezpieczeństwa.

Akcję „One Billion Rising” zapoczątkowała działaczka feministyczna Eve Ensler. Jej pierwsza, światowa odsłona miała miejsce 14 lutego 2013 roku.  W Polsce akcja nosi nazwę „Nazywam się Miliard”. Jej krajowym koordynatorem jest fundacja ,,Feminoteka”, a częstochowski happening zorganizowało Stowarzyszenie ,,Pasja do życia.”

social position