Częstochowski “Londyńczyk” znów na trasie

Częstochowski “Londyńczyk” znów na trasie

Choć ma swoje lata, trzyma się doskonale i wywołuje uśmiech na twarzach przechodniów. Na ulice Częstochowy wyjechał właśnie turystyczny „Londyńczyk”, który codziennie do końca wakacji będzie zabierał wszystkich chętnych na przejażdżki po mieście.

 

Londyński piętrus, podobnie, jak rok temu, zabiera mieszkańców i turystów na 40-minutowe, bezpłatne przejażdżki. W ubiegłym roku autobus był wynajmowany, tym razem miasto zakupiło własny.

Dłużej niż w zeszłym roku, bo już od dziś do końca sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na darmowe wycieczki po mieście, w trakcie których częstochowianki i częstochowianie, turyści i turystki, będą mogli spojrzeć na miasto z dolnej lub górnej platformy turystycznego autobusu i dowiedzieć się sporo o historii miasta oraz mijanych, ważnych dla Częstochowy miejscach i obiektach – Linia turystyczna cieszyła się w ubiegłym roku bardzo dużym zainteresowaniem, wierzę, że kupiony i zaadaptowany przez MPK na nasze potrzeby „Londyńczyk”, także w tym roku zyska sympatię.

Autobus jest zadaszony, więc przystosowany także do gorszych warunków atmosferycznych. Jednocześnie MPK nie wyklucza możliwości poszerzenia oferty uruchomionej ponownie linii turystycznej w trakcie tegorocznego sezonu.

Piętrowy Bristol Lodekka (rocznik 1965) przyjechał do Częstochowy z Holandii. Pojazd, dzięki wykonanej 5 lat temu pełnej renowacji był w dobrym stanie, a na miejscu został dostosowany do miejskich warunków. Żeby móc wozić chętnych w ramach specjalnej częstochowskiej trasy turystycznej, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wykonało między innymi kosmetykę poszycia zewnętrznego i renowację bocznej tapicerki wewnętrznej. Nowe poszycia zyskały również siedziska, a instalacja elektryczna została odbudowana i przystosowana do wyjazdu na ulice miasta (m.in. zamontowano system nagłaśniający oraz system GPS). Piętrus został też wyposażony w nowe opony, które trzeba było sprowadzić z Rosji. Na zakup i przystosowanie autobusu do ruchu w budżecie miasta zabezpieczono 300 tys. zł.

Trasa autobusu kursującego specjalną linią o numerze 034, który jednorazowo może przewieźć 53 osoby, będzie identyczna, jak w roku ubiegłym. Wydłużony został za to okres przejażdżek – w poprzednim sezonie „londyńczyk” kursował tylko w okresie wakacyjnym (lipiec – sierpień), tym razem zaczyna już w maju i będzie jeździł do końca wakacji – przez cały tydzień ma kursować co godzinę między 12 a 18. Zarówno początkowy, jak i końcowy przystanek znajduje się na placu Biegańskiego. Szczegółowe rozkłady jazdy i schemat trasy są dostępne poprzez strony internetowe Urzędu Miasta Częstochowy, MZDiT i MPK w Częstochowie Sp. z o.o. oraz na przystanku początkowym RATUSZ i przystankach pośrednich: STARY RYNEK (przy ul. Mirowskiej), PLAC BIEGAŃSKIEGO (przy Kilińskiego), BRAMA JASNOGÓRSKA (przy ul. Klasztornej – za wjazdem na parking).

Autobus po rozpoczęciu kursu przejeżdża kolejno ulicami Śląską, II aleją NMP, Piłsudskiego, Katedralną, Krakowską, Mirowską, Nadrzeczną, Warszawską, Garibaldiego, Wilsona, ponownie II aleją NMP, Kilińskiego, Racławicką, Dąbrowskiego, Nowowiejskiego, Sobieskiego, Pułaskiego, Popiełuszki, 3 Maja, Wieluńską, Rynkiem Wieluńskim, św. Rocha, Klasztorną, 7 Kamienic, ponownie Popiełuszki, III aleją NMP i Nowowiejskiego do przystanku RATUSZ przy placu Biegańskiego. W czasie każdego przejazdu o historii miasta i jego poszczególnych obiektów opowiada przewodnik turystyczny, pasażerowie dostają pamiątkowy bilet, mogą też skorzystać z miejskich materiałów promocyjno-informacyjnych.

W inauguracji kursów linii turystycznej uczestniczyli – obok prezydenta miasta – m.in. prezes MPK Mariusz Sikora oraz radny Jacek Krawczyk, jeden z inicjatorów zakupu autobusu do obsługi bezpłatnej linii turystycznej.
Uruchomienie linii wpisuje się w działania miasta w ramach programu Kierunek Przyjazna Częstochowa: to element komunikacji miejskiej, ale zarazem poszerzenie oferty turystyczno-kulturalnej i zachęta do bliższego, aktywnego poznawania miasta

social position