Częstochowa była z gdańskiem

Częstochowa była z gdańskiem

Delegacja Miasta Częstochowy wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych a wcześniej pożegnaniu tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Prezydent Częstochowy skierował do p.o. Prezydenta Gdańska oraz Prezesa Związku Miast Polskich listy kondolencyjne.

Po śmierci Pawła Adamowicza od wtorku do czwartku w Częstochowie trwała żałoba ogłoszona przez Prezydenta Miasta. Do niedzieli można było wpisywać się do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w głównym budynku Urzędu Miasta. W sobotę – dzień pogrzebu Prezydenta Gdańska oraz ogłoszonej przez Prezydenta RP żałoby narodowej – na placu Biegańskiego w Częstochowie ustawiony został telebim, dzięki któremu można było śledzić uroczystości pogrzebowe.

Delegacja Częstochowy m.in. z Zastępcą Prezydenta Miasta Andrzejem Szewińskim oraz Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Jolantą Urbańską, wyjechała do Gdańska w piątek rano.
Po południu uczestniczyła w nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie wystawiona była trumna z ciałem Pawła Adamowicza. W czasie spotkania samorządowcy z całej Polski pożegnali wieloletniego prezydenta Gdańska, aktywnie działającego w federacjach, stowarzyszeniach i fundacjach samorządowych (m.in. byłego prezesa Unii Metropolii Polskich). Przytoczony został m.in. jego ostatni list kierowany do środowiska samorządowego w kraju, będący zapowiedzią zaproszenia na obchody 30-lecia czerwcowych wyborów 1989 r., które Paweł Adamowicz planował zorganizować w Gdańsku.

Później wszyscy samorządowcy wraz z innymi gośćmi oraz tłumami mieszkańców uczestniczyli w kondukcie żałobnym z ECS do gdańskiej Bazyliki Mariackiej, gdzie odbyło się nabożeństwo pożegnalne. Wśród pocztów był oczywiście sztandar Miasta Częstochowy niesiony przez strażników miejskich. Następnego dnia delegacja częstochowska uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych z udziałem władz państwowych.

W czasie piątkowego spotkania w Sali BHP przedstawiciele Częstochowy przekazali na ręce Prezesa Związku Miast Polskich Zygmunta Frankiewicza listy kondolencyjne, które prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk skierował zarówno do pełniącej obowiązki Prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, jak i prezesa ZMP.

Czytamy w nich m.in.:

(…) Jesteśmy wielką wspólnotą samorządów. Żadne akty przemocy, nawet te najtragiczniejsze w skutkach, nie mogą tego zmienić. Musimy pokazać naszą siłę i otwartość. Wspólnie przeciwstawić się mowie nienawiści. Porzucić złe emocje, uzbroić w uprzejmość i wyrozumiałość, a jednocześnie zdecydowanie przeciwstawiać się przemocy fizycznej i słownej, pogardzie, nietolerancji oraz wszelkiemu złu, jakie zatruwa polskie serca i dusze. Tak, jak chciał tego tragicznie zmarły Prezydent.
W imieniu własnym oraz częstochowianek i częstochowian składam wyrazy współczucia wszystkim, których ta śmierć dotknęła.
Nasze myśli są w tej chwili z Rodziną, Najbliższymi i Przyjaciółmi Pawła Adamowicza, z Gdańszczankami i Gdańszczanami.(…).

social position