Apel w sprawie bezpłatnej obwodnicy

Apel w sprawie bezpłatnej obwodnicy

Dziś (10 kwietnia) podpisałem list do Ministra Infrastruktury i Budownictwa bo wiem jak ważne jest by przejazd obwodnicą autostradową był bezpłatny. Jeżeli też tak uważacie wejdźcie na www.lepszakomunikacja.czestochowa.pl i przyłączcie się do akcji.

W liście do ministra Andrzeja Adamczyka, skierowanym także do wiadomości Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czytamy:

Częstochowa to bardzo ważne miasto dla układu komunikacyjnego południa Polski. Przez wiele lat borykaliśmy się z tego powodu z licznymi problemami, które są związane przede wszystkim z ogromnym natężeniem ruchu. Dlatego bardzo się cieszymy z budowy w naszym rejonie autostrady A1. Wierzymy, że znacząco odciąży ona nasze miasto. Wierzymy, że jej budowa przyniesie wielkie korzyści zarówno kierowcom przejeżdżającym przez Częstochowę, jak i nam, mieszkańcom. Wraz z okolicznymi gminami tworzymy ponad ćwierćmilionową aglomerację, która – mimo dużych inwestycji prowadzonych w ostatnich latach – ciągle boryka się ze znacznymi utrudnieniami w ruchu.

Z nadzieją obserwujemy postępy prac przy budowie autostrady. Nasz niepokój budzi jednak fakt, że do tej pory nie wiemy, czy częstochowski odcinek autostrady będzie bezpłatny. Prosimy o wprowadzenie takiego rozwiązania. Pobór opłat zagrozi zakorkowaniem Częstochowy. Utrudni również życie mieszkańcom terenów podmiejskich, którzy korzystają z dróg krajowych w dojeździe do Częstochowy.

Obwodnice dużych miast w Polsce są bezpłatne, co powinno dotyczyć również Częstochowy – trzynastego co do wielkości miasta w Polsce. Liczymy, że będziemy potraktowani na tych samych prawach. Wprowadzenie opłat byłoby po prostu niesprawiedliwe i krzywdzące dla mieszkańców naszego miasta i okolic. Dodajmy, że zarówno mieszkańcy, jak i samorząd starają się o bezpłatną obwodnicę już od 2011 roku.

social position