74. rocznica Powstania Warszawskiego

74. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza odbyły się częstochowskie uroczystości upamiętniające 74. rocznicę Powstania Warszawskiego.

 

bchody poprzedziła msza św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi.  Następnie uczestniczki i uczestnicy przemaszerowali w aleję Sienkiewicza, pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyła się część oficjalna. Po odegraniu hymnu państwowego i uczczeniu poległych minutą ciszy, delegacje złożyły kwiaty.

W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, kombatanci, harcerze, mieszkanki i mieszkańcy miasta.

Uczestnicy uroczystości – częstochowscy parlamentarzyści i samorządowcy – przypominali m.in. o roli Częstochowy po upadku Powstania.

– Ci, którzy po zakończeniu walk w stolicy, byli zmuszeni do ucieczki, bezpieczne miejsce znaleźli właśnie w Częstochowie. Wielu z nich zostało w naszym mieście już na zawsze Do dziś z dumą wspominamy postawę częstochowianek i częstochowian z 1944 roku. Dlatego kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest też ważnym świętem dla naszej lokalnej społeczności.

Organizatorem był Światowy Związek Żołnierzy Amii Krajowej Okręgu Częstochowskiego oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Przypomnijmy, że po upadku Powstania Warszawskiego, 5 października 1944 roku, siedziba kwatery Komendy Głównej Armii Krajowej została przeniesiona do Częstochowy i mieściła się przy ulicy 7 Kamienic do 19 stycznia 1945 roku. Tego dnia ostatni komendant AK, gen. Leopold Okulicki ps. “Niedźwiadek”, wydał rozkaz zwalniający żołnierzy armii podziemnej ze złożonej przysięgi wojskowej. Konspiracyjny lokal ostatniego dowódcy AK w Częstochowie upamiętnia tablica wisząca przy ul. 7 Kamienic 21.

social position